آخرین خبرهاآخرین خبرها

تامین مالی نیروگاه کورده مطابق با استانداردهای بین‌المللی

.1398/6/4 دوشنبه

بانک سامان در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود در حوزه محیط‌زیست و انرژی‌های نو، تأمین مالی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی کورده لارستان را انجام داده است. تسهیلات بانکی پروژه مذکور در قالب مشارکت مدنی برای شرکت پارس انرژی تخت جمشید تأمین شده است. این روند با کنترل‌های دقیق بانک سامان پیشرفتی نزدیک به 5/81 درصد تا پایان خردادماه را نشان می‌دهد و قرار است با تکمیل شدن پروژه هم‌زمان با هفته دولت شاهد اتصال به شبکه برق سراسری و افتتاح رسمی این نیروگاه 10 مگاواتی در منطقه کورده شهر لارستان از توابع استان فارس باشیم.آنچه در ادامه می‌خوانید، گفتگویی است با دکتر حسین نقی پور منصور رئیس اداره تأمین مالی و مدیریت طرح‌های بانک سامان تا اطلاعات بیشتری از این پروژه زیست‌محیطی کسب کنیم.

ـ آقای دکتر منصور به‌عنوان سؤال نخست بفرمایید، چرا بانک سامان در حوز? انرژی­­های نو و انرژی­های تجدید پذیر ورود کرده و در حال پیشبرد این پروژه است؟

بانک سامان سعی دارد پروژه‌هایی را تأمین مالی کند که این پروژه‌ها مطابق با سیاست‌ها و اهداف بلندمدت بانک هم‌راستا بوده و همچنین در راستای سیاست‌های اقتصادی و جزء پروژه‌های اولویت‌دار کشور باشند و ضمن قابل‌قبول بودن شرایط فنی، اقتصادی و مالی طرح برای بانک ضوابط و مقررات زیست‌محیطی و اجتماعی را نیز رعایت کرده باشند.

در حال حاضر ما سعی کرده‌ایم تأمین مالی انرژی‌های تجدید پذیر را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار دهیم. ما آماده هستیم این اولویت را تا زمانی که سازمان ساتبا بتواند بازپرداخت تسهیلات را مطابق با قراردادهای PPA (خرید تضمینی برق) پشتیبانی و بدون تأخیر پرداخت نماید، در اختیار مشتریان و متقاضیان خود قرار دهیم.

ـ لطفاً توضیحی در خصوص تأمین مالی پروژه نیروگاه خورشیدی و شرایط این پروژه ارائه کنید.

بهتر است قبل از پاسخ به این سؤال، تعریف مختصری از تأمین مالی را داشته باشیم. متخصصین اقتصادی معتقدند به‌طورمعمول کارگزاران اقتصادی در طول زمان دارای یک جریان درآمدی و یک جریان هزینه‌ای هستند که لزوماً این‌ها باهم منطبق نیستند و شکافی که بین درآمد و هزینه وجود دارد لازم است پر شود؛ بنابراین، به فرآیندی که بتواند منابع مالی را  برای سرمایه‌گذاری جمع‌آوری یا افزایش دهد، «تأمین مالی» گفته می‌شود. معمولاً تأمین مالی، روش‌های مختلفی دارد که اساساً 4 روش تخصصی آن بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. بر این اساس، یک شیوه تأمین مالی داخلی از منابع داخلی است، شیوه دیگر تأمین مالی با منابع خارجی است، همچنین سرمایه‌گذاری نیز مدل دیگری در این خصوص است؛ اما معمولاً در بانک‌های ایرانی، تأمین مالی داخلی کوتاه‌مدت مورداستفاده قرار می‌گیرد. نمونه آن اعتبار تجاری، وام‌های بانکی، وام‌های مؤسسات مالی تجاری، صدور اسناد تجاری است که درمجموع به آن‌ها «تأمین مالی کوتاه‌مدت» گفته می‌شود. درنهایت مدل دیگر نیز تأمین مالی بلندمدت است که سهام عادی، سهام ممتاز، اوراق صکوک، اوراق قرضه، اوراق بهادار قابل‌تبدیل به اوراق ازجمله‌ی آن‌هاست.

تأمین مالی خارجی معمولاً به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) و یا به‌صورت روش‌های قرضی (استقراضی)، فاینانس، یوزانس، خطوط اعتباری و یا به‌صورت وام‌های بین‌المللی انجام می‌گیرد.

و از روش‌های متداول تأمین مالی؛ خانواده‌های BOT ، یا BOO، BIT، BIO را می‌توان نام برد.

 آن چیزی که ما در پروژه نیروگاه خورشیدی کورده مدنظر قرارداده‌ایم، ترکیبی از وام‌های بانکی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است که بر این اساس، 50 درصد تأمین مالی طرح توسط خود صاحب طرح به‌عنوان  FDI از کشور ایرلند تأمین مالی شد و 50 درصد تأمین مالی آن را بانک به‌صورت تسهیلات مشارکت مدنی در اختیار شرکت پارس انرژی تخت جمشید قرارداد.

ـ چرا کورده برای احداث این نیروگاه انتخاب شد و چرا بانک به این پروژه ورود کرد؟

همانطوریکه استحضار دارید بانک در مکان‌یابی پروژه‌ها ورود نمی‌کند، بلکه این مشتریان هستند که در این خصوص تصمیم می‌گیرند؛ اما معمولاً قبل از اینکه مشتری مکان‌یابی پروژه را انجام دهد، سازمان ساتبا یک مطالعه امکان‌سنجی پایه‌ای در این خصوص انجام داده که در کدام نقطه از ایران، انرژی خورشیدی بهره‌وری بیشتری را دارد؛ بنابراین زمانی که متقاضیان برای ساخت چنین پروژه‌ای اقدام می‌کنند، از طرح‌ها و مطالعات ساتبا نیز بهره می‌گیرند که راه‌اندازی پروژه در کدام منطقه از ایران توجیه‌پذیر است. لذا ازآنجایی‌که مشتری ما استانداردها را رعایت کرده و منطق? فارس را به‌عنوان مکان‌ پروژه خود انتخاب کرده است و مطابق با مطالعات ساتبا و بر اساس مطالعات اقتصادسنجی پروژه در مرحله ارزیابی طرح‌های این بانک از بهره‌وری مناسب برخوردار است و همچنین با توجه به:

 • پاک و بدون آلودگی (حذف انتشار گازهای گلخانه‌‌ای ازجمله دی‌اکسید کربن)
 • بی‌پایان بودن انرژی خورشیدی
 • رایگان و در دسترس بودن این انرژی در کشور
 • کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
 • هزینه کم تولید در طولانی‌مدت و هزینه کم نگهداری از تأسیسات تولید آن
 • امن و بی‌خطر بودن
 • حمایت دولت بر اساس برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور بصورت تضمین خرید برق به مدت 20 سال از این صنعتنکته مهم این است که ما در این پروژه، مسائل زیست‌محیطی، اقتصادی، اجتماعی و سایر موضوعات را به‌صورت دقیق رصد می‌کنیم و با این اقدامات به محقق نمودن اهداف کلیدی کشور در این حوزه‌ها کمک کرده و عملاً دولت را برای تحقق بخشی از برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور یاری می‌نماییم._  لطفاً در این خصوص توضیح دهید که بانک سامان چگونه پروژه‌ها را تأمین مالی می‌کند؟در این ساختار ما براساس چرخ? پروژه که عبارت‌اند از: 1- مرحل? ارزیابی طرح، 2- مرحل? اجرای طرح و 3- فاز نهایی تحویل طرحبنابراین بانک از طریق این گزارش‌های، بررسی می‌کند که اگر پروژه با مشکلاتی مواجه است، از چه طریقی به وام‌گیرنده کمک نماید تا طرح مطابق برنامه به سرانجام برسد.بانک سامان از مشاور خدمات مدیریت طرح انتظار دارد که پیشرفت فیزیکی و پیشرفت مالی را در سیستم نرم‌افزاری که موردقبول این بانک باشد ثبت و ضبط نماید؛ این سیستم فارغ از سیستم وام­گیرنده است و گزارش‌های آن مطابق با قرارداد بین تسهیلات گیرنده و مشاور مدیریت طرح می‌تواند در اختیار ذینفعان پروژه قرار گیرد.
 • به‌منظور تسهیل و شفافیت بیشتر در تصمیم‌گیری. این بانک پس از مصوب شدن طرح، استانداردها و دستورالعمل‌های خودش را جزء ضمایم مصوبه به وام‌گیرنده ابلاغ می‌کند که باید در طول اجرای طرح آن‌ها را رعایت نمایند. این مدل نظارتی برگرفته از روش بانک جهانی و بانک توسع? اسلامی است که در این بانک مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ و اگر بانکی بخواهد در تأمین مالی طرح‌ها و یا تأمین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بدهی معوقه‌ای نداشته باشد و سرمایه‌گذاری‌اش به مشکل نخورد، حتماً باید این از استانداردها الگو بگیرد. قطعاً، این‌طور نیست که با گرفتن وثیق? بیشتر، بتوان تأمین مالی را کنترل کرد؛ بنابراین وقتی هم قوانین بانک مرکزی و هم دستورالعمل‌های بانک را در این نوع پروژه‌ها رعایت کنیم، مطمئناً این طرح‌ها محقق می‌شود.  یک‌بار دیگر تأکید می‌کنم که با وثایق زیاد گرفتن هیچ‌وقت نمی‌توان، جلوی معوقات بانکی را گرفت بلکه با رعایت استانداردهای بین‌المللی است که می‌توان از بدهی‌های معوق جلوگیری کرد؛
 • بنابراین اصلی‌ترین هدف مدیریت طرح توانمند کردن وام‌گیرنده است. ما در بانک سامان تسهیلات را بر اساس برنام? تدارکاتی که در مرحل? ارزیابی طرح از صاحبان و متقاضیان طرح دریافت کرده‌ایم تخصیص می دهیم.
 • پروژه و یا طرح‌ها را براساس استانداردها و قوانین و مقررات ارزیابی می‌کنیم، گزارش ارزیابی‌شده پس از تصویب کمیسیون اعتبارات کلان و یا حیات مدیره بانک با امضای قرارداد و اعطای تسهیلات وارد فاز اجرایی می‌گردد. در این فاز از چرخه پروژه، بانک استفاده از خدمات تیمی را به نام «مشاور خدمات مدیریت طرح» بر اساس شرایط تسهیلات بلندمدت این بانک برای گیرنده تسهیلات الزامی می‌داند. مشاور خدمات مدیریت طرح، با داشتن شرح خدمات مشخص، استانداردها و مصوب? بانک سامان را رعایت کرده و بسته به زمان و نوع پروژه، هر سه ما یک‌بار و یا هر دو ماه یک‌بار، گزارش‌های پیشرفت فیزیکی و مالی طرح را به اداره تأمین مالی و مدیریت طرح‌های بانک برای ارائه عملکرد به کمیسیون اعتبارات کلان تهیه و تحویل می‌دهد. کمیسیون نیز گزارش‌ها را از طریق اداره تأمین مالی و مدیریت طرح‌های بانک ارزیابی و رصد می‌کند که آیا اهداف پیش‌بینی‌شده طرح محقق می‌شود یا نه و یا اینکه آیا منابع مالی مطابق با برنامه تدارکات و برنامه پرداخت‌ها که در اسناد طرح موجود است مطابقت می‌کند؟ و یا اینکه چند درصد منابع مالی نسبت به پیشرفت فیزیکی تخصیص‌یافته و این تخصیص‌ها با اهداف طرح مطابقت دارد؟ اهداف پیش‌بینی‌شده در اجرای طرح محقق شده است؟ آیا طرح به مشکلی برخورد کرده است یا نه؟
 • ما در بانک سامان ساختاری به نام «ادار? تأمین مالی و مدیریت طرح‌ها» ایجاد کرده‌ایم که این ساختار، برگرفته از استانداردهای بین‌المللی نظیر بانک جهانی و بانک توسع? اسلامی است. در این خصوص باید به عرض برسانم که بانک سامان بانکی است پیشرو که این استانداردهای بین‌المللی را در ایران رعایت می‌کند.
 • این نکته مهمی است که ما منابع بانک را در راستای اهداف برنامه‌های توسعه‌ای کشور قرارداده و از این مسیر به فکر درآمدزایی برای سپرده‌گذاران بانک نیز باشیم.
 • ما را برآن داشت که از این پروژه حمایت کنیم.

- لطفا در خصوص نحوه تامین مالی این پروژه، توسط بانک سامان هم توضیح دهید.

بانک سامان در تاریخ 97/8/23 یک حد اعتباری به‌انداز? 23 میلیارد و 600 میلیون تومان در اختیار شرکت پارس انرژی تخت جمشید قرار داد که این شرکت نیز با تأمین مالی 50 درصدی سهم خود که معادل همان 23 میلیارد و 600 میلیون تومان است طرح مذکور را به‌صورت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی مطابق برنامه تدارکات در حال انجام دارد.

این طرح در منطق? کورده در شهرستان لارستان، استان فارس در حال اجرا است. پس از اعطای تسهیلات و پرداخت‌های انجام‌یافته از سوی بانک سامان و شرکت پارس انرژی تخت جمشید از اسفند سال 97 تا خرداد سال 98 حدود 5/81 درصد پرداخت‌ها مطابق با اهداف پروژه انجام‌یافته و ازنظر فیزیکی نیز در حال حاضر حدود 76 درصد پیشرفت فیزیکی آن محقق شده است.

ـ پس در آینده شاهد افتتاح پروژه هستیم؟

شرکت پارس انرژی تخت جمشید، تجهیزات و ماشین‌هایی که نیاز به خرید از خارج داشت را خریداری کرده و در مرحل? ترخیص تجهیزات از گمرک است و پس از نصب آن در سایت، امیدوار هستیم که ظرف دو ماه آینده پروژه به مرحل? بهره‌برداری برسد.

ـ در گزارش اولیه این پروژه تأکید زیادی در حوز? محیط‌زیست صورت گرفته، دقیقاً چه استانداردهای محیط‌ زیستی در زمان احداث پروژه رعایت شده است؟

یکی از مواردی که برای بانک سامان مهم و حساس است، تأمین مالی برای پروژه‌هایی است که ازنظر مسائل زیست‌محیطی به محیط‌زیست ایران آسیب نرسانند.

این نکته را باید بدانیم که پروژه نیروگاه خورشیدی کورده، یک پروژه انرژی تجدید‌پذیر است و هم? پروژه‌های تجدید‌پذیر ازنظر سازمان حفاظت محیط‌زیست از نوع گرید c محسوب می‌شوند و نیازی به ارزیابی زیست‌محیطی ندارند. بااین‌حال بانک سامان بازهم برای این موضوع 8 استاندارد را در برنام? خود قرارداد. در این خصوص باید بگویم که کاربری زمین برای ما خیلی مهم است و تأکیدداریم که اجرای پروژه، کشاورزی را دچار مشکل نکند. همچنین، امکاناتی که در سایت وجود دارد، آب‌وخاک کشور را دچار آلودگی نکند. در کنار آن، آلودگی صوتی، هوا و ماد? خطرناک در منطقه پخش نکند و بر روی زندگی افرادی که در منطقه زندگی می‌کنند، تأثیر منفی نگذارد. درمجموع، ما با متخصصینی که در اختیار می‌گیریم، تمامی این نکات را رعایت می‌کنیم. نکته مهم دیگر این است که در مرحل? اجرا و ساخت پروژه، نکات مربوط به آثار تاریخی را نیز در نظرخواهیم گرفت و همچنین موضوعات اجتماعی طرح نیز کاملاً محاسبه می‌شود تا اختلال اجتماعی و سلب مالکیت و تضیع حقوق افراد پیش نیاید. همچنین، بانک سامان رعایت این استانداردها در طرح را اعمال کرده و دستورالعمل‌هایش را برای وام‌گیرنده الزام می‌داند؛ و وام‌گیرنده لازم است از این موضوع، مواظبت کرده و وظیف? اجتماعی خود را در حوزه اقتصاد رعایت کند. درنهایت باید بگویم برای ما آیند? کشور و توسعه پایدار خیلی مهم‌تر از مسائل گذری اقتصادی و مالی است.

ـ در خصوص بازدهی طرح هم توضیحی ارائه کنید.

همان‌طور یکه مستحضر هستید، تولیدی پروژه نیروگاه کورده تنها یک خریدار اصلی به نام وزارت نیرو (ساتبا) را دارد. این محصول برای این واحد تولیدی با احتساب یک ضریب تعدیل که در قرارداد خرید تضمینی برق از سوی خریدار لحاظ گردیده است محاسبه گردیده و مطابق قرارداد از سوی ساتبا به قیمت روز از تولید کننده مطابق صورتحساب خریداری می‌گردد؛ که این فرمول یک قیمت پایه و یک ضریب تعدیل دارد؛ بنابراین بر اساس ضریب تعدیل خرید برق را انجام داده و مطابق قراردادی که دارد پرداخت‌هایش را انجام می‌دهد. قرارداد کورده هم از این شیوه مستثنی نبوده و ضریب تعدیل به آن تعلق می‌گیرد و چون صورت‌وضعیت‌هایش را بر اساس ضریب تعدیل دریافت می‌کند و یارانه‌ای که در ضریب تعدیل به آن تعلق می‌گیرد، در قیمت افزایش و کاهش قیمت دلار و هر نوع ارز خارجی لحاظ شده است. با این اوصاف می‌توان گفت که پروژه در نقطه سر به سری 5/18 تا 6/18 درصد فروش دارد و در این مرحله به سوددهی می‌رسد. میانگین موزون طرح هم 16 درصد است که میانگین خیلی خوبی است و 16/19 درصد نرخ بازدهی داخلی دارد که بانک همان 18 درصد را رصد می‌کند و تمام هزینه‌های تأمین مالی را در این رقم پوشش می‌دهد.

ـ اگر نکته‌ای در پایان دارید بفرمایید.

ما اعتقادداریم که منابع مالی در کشور فراوان است و از بخشی به بخش دیگر بر اساس سیاست‌های پولی و مالی در حال جابجایی است، یکی از مشکلات رایج که در صنعت بانکداری کشور وجود دارد نظارت بر مصرف است، بانک‌های کشور با بدهی‌های معوقه‌ بیشتری سروکار دارند که یکی از دلایل عمده آن را می‌توان به برخی سیاست‌های پولی و مالی نامناسب و همچنین تأمین مالی بدون نظارت نام برد. نکته مهم این است که ببینیم بانک‌های دنیا چه می‌کنند که از بدهی‌های معوق جلوگیری کنند؛ ما نباید فقط با گرفتن وثایق سنگین، دست و پای همدیگر را در تأمین مالی طرح‌ها ببندیم، بلکه باید بر طرح نظارت و مدیریت داشته باشیم. این دقیقاً کاری است که بانک سامان آن را انجام می‌دهد و من دوست دارم سایر بانک‌های کشور هم از تجارب بانک‌های بین‌المللی در این زمینه بهره بگیرند و بانک سامان افتخار دارد در صورت نیاز، این تجربه مناسب و موفق خود رابه سایر بانک‌های کشور تسری دهد.

 

MAnsour

برچسب خبر: بانک سامان , حسین نقی پور منصور , نیروگاه کورده
آخرین خبرهاآخرین خبرها
خدمات گروه مالی سامان برای فعالان صنعت شیرینی و شکلات ایران
نرخ حق‌الوکاله بانک سامان حداکثر 3 درصد تعیین شد
بانک سامان، باجه عظیمیه کرج را افتتاح کرد
نسخه جدید موبایلت عرضه شد
بانک سامان برگزیده جشنواره انتشارات روابط عمومی شد
شماره 146 نشریه بانک سامان منتشر شد
اطلاعیه
خدمات ویژه بانک سامان برای فعالان حوزه درمان
تامین مالی نیروگاه کورده مطابق با استانداردهای بین‌المللی
بانک سامان املاک مازاد خود را به مزایده می‌گذارد
اخذ ایزو 10002 برای رسیدگی به شکایات مشتریان توسط بانک سامان
برگزاری دوره‌های آموزش نت بانک شرکتی برای مدیران مالی شرکت‌ها
ظرفیت خزانه سکه بانک سامان افزایش یافت
اعضای سامانیوم تسهیلات کارت اعتباری می‌گیرند
راه حل جامع بانک سامان برای پرداخت یارها
نسخه وب اپلیکیشن موبایلت عرضه شد
نشست صمیمی گروه مالی سامان با اصحاب رسانه برگزار شد
جشنواره سورسامانی با جایزه‌های نقدی برگزار می‌شود
تصویب صورتهای مالی بانک سامان، با رای اکثریت سهامداران
شماره 145 نشریه بانک سامان منتشر شد
مجمع بانک سامان به 13 مرداد موکول شد
سامانه ثبت درخواست مرکز رزرو خدمات سامان راه اندازی شد
شعب بانک سامان در خوزستان، چهارشنبه تعطیل است
حضور فعال سامانتل در الکامپ 98
عرضه بیمه‌نامه مسافرتی در کلیه شعب بانک سامان
پرتال سهامداران بانک سامان رونمایی شد
نخستین برندگان سورسامانی مشخص شدند
امضای تفاهم نامه اعتباری بانک سامان و دانشگاه علوم پزشکی ایران
بانک سامان، سهامداران خود را به مجمع دعوت کرد
کارگزاری بانک سامان دوره‌های آموزش سرمایه گذاری برگزار می‌کند
برندگان بهاری وین کارت مشخص شدند
راهنمای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف کارت در نت بانک سامان
کارت‌های ملی قدیمی منقضی شد
تسهیل خرید و فروش سهام با «خدمات بازار سرمایه» بانک سامان
اطلاعیه
سودآوری بانک سامان مبتنی بر استراتژی است
تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی با نت بانک شرکتی
در محل اقامت خود کد بورسی بگیرید
با کارت کارساز بانک سامان، از حساب بانک خرج کنید
شماره 144 نشریه بانک سامان منتشر شد
با پلنت «سریع شکست بخور، سریع‌تر پیروز شو»
عضو سامانیوم شوید و جایزه بگیرید
اطلاعیه بهینه سازی سامانه های نرم افزاری
هشدار درباره سوءاستفاده از حساب بانکی مشتریان
تغییر ساعت کاری شعب بانک سامان در استان کرمانشاه
بانک سامان میزبان فعالان صنعت غذا در آگروفود 2019
پلنت نخستین مرکز نوآوری صنعت بیمه افتتاح شد
تخفیف 2300 فروشگاه برای اعضای سامانیوم
حضور فعال بانک سامان در نمایشگاه Iran Health 2019
افزایش امنیت کاربران در نت بانک جدید سامان
اقدامات گروه مالی سامان در مسیر بانکداری سبز
خدمات بیمه تکمیلی سامان برای دارندگان دستگاه‌های کارتخوان
نسخه جدید موبایلت عرضه شد
کمپ تیم ملی یادگار بانک سامان برای ورزش المپیکی جودو
ارایه خدمات شارژ خودکار ایرانسل در شعب بانک سامان
تغییر ساعت کاری شعب بانک سامان در استان خوزستان
نت بانک جدید سامان رونمایی شد
برنامه سامانتل برای ارتقا کیفیت خدمات در بستر دیتاسنتر جدید
بانک سامان به کارکنان سازمان‌ها تسهیلات پرداخت می‌کند
شماره 143 نشریه بانک سامان منتشر شد
بانک سامان، محبوب ترین بانک ایران در سال 1397
بانک سامان املاک مازاد خود را به مزایده می‌گذارد
امکان ثبت آنلاین درخواست گواهی تمکن در سایت بانک سامان
اطلاعیه بهینه سازی سامانه های نرم افزاری
اعلام ساعت کاری بانک سامان در ماه رمضان
سایت سامانیوم رونمایی شد
راه‌اندازی سامانه آنلاین، دسترسی به تسهیلات مصرفی را آسان می‌کند
اطلاعیه بهینه سازی سامانه پیامکی
بانک سامان 1.200.000.000 تومان جایزه پرداخت می‌کند
تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی با نت بانک شرکتی
بانک سامان رتبه نخست در شاخص رضایتمندی مشتریان را کسب کرد
حمایت از هنر 800 ساله دارایی‌بافی توسط بانک سامان
ظرفیت صدور گواهی سپرده سکه طلا در بانک سامان افزایش یافت
تعداد کاربران سامانیوم به 26000 نفر رسید
نسخه جدید موبایلت برای iOS عرضه شد
ساعت کار جدید شعب بانک سامان اعلام شد
اطلاعیه
شماره نوروزی نشریه بانک سامان منتشر شد
ارزیابی میزان رضایت و اهمیت عوامل مؤثر بر اثربخشی آموزش‌های الکترونیکی از دیدگاه کارکنان
سپ جایگاه دوم تراکنش‌های موبایلی را تصاحب کرد
ساعت کاری شعب بانک سامان در ایام نوروز اعلام شد
در آستانه بهار، نسخه جدید موبایلت عرضه شد
شرایط استفاده از صندوق امانات بانک سامان
از \"تل‌بانک\" سامان، تلفنی خدمت بانکی بگیرید
ساعت خدمات رسانی شعب بانک سامان در روزهای پایانی سال97
آغاز همکاری مشترک گروه مالی سامان با تپ‌سی
شماره 141 نشریه بانک سامان منتشر شد
ارائه کارت بین‌المللی لانژ فرودگاهی به مشتریان ویژه بانک سامان
صورت‌های مالی سپ به تصویب سهام‌داران رسید
سقف برداشت از خودپردازهای سامان افزایش یافت
اپلیکیشن رمزساز بانک سامان با نام «رمزینه» رونمایی شد
گروه توسعه مالی و اقتصادی سامان موفق به کسب تقدیرنامه سه ستاره نهمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران شد
جشن فارغ التحصیلی دانشجویان مؤسسه‌ خیریه‌ آراسته با حمایت بانک سامان برگزار شد
724 بهترین اپلیکیشن موبایلی کشور شد
شعبه تخصصی بانک – بیمه سامان افتتاح شد
شماره 140 نشریه بانک سامان منتشر شد
وین کارت سامان، هم سود می‌دهد هم جایزه
مشتریان سامان خدمات بانکی را تلفنی دریافت می‌کنند
آغاز همکاری مشترک «بنیاد ملی نخبگان» با بیمه سامان
تغییرات جدید موبایلت در نسخه جدید
قدیمی تر ▶◀ جدید تر
دسته‌بندی موضوعیدسته‌بندی موضوعی
شبکه های اجتماعیشبکه های اجتماعی
مطالب مرتبطمطالب مرتبط