1399/4/21 شنبه
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس با درآمد متغیر
صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس یکی از انواع واسطه‌های مالی و از جمله نهادهایی هستند که با فروش پیوسته واحد سرمایه‌گذاری (یونیت) خود به عموم مردم، وجوهی را کسب و آن‌ها را در ترکیب متنوعی از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق قرضه، ابزارهای کوتاه‌مدت بازار پول و دارایی‌های دیگر، با توجه به هدف صندوق، به‌طور حرفه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند. ترکیب دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری در بورس، پرتفوی یا سبد صندوق شناخته می‌شود و خریداران واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها، به نسبت سهم خود بخشی از مالکیت سبد اوراق بهادار صندوق را به دست می‌آورند. مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود، در سود و زیان صندوق شریک هستند. به این ترتیب، سود یا زیان مالکان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق، تحت تأثیر مستقیم نوسان قیمت مجموعه سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق است.
سرمایه‌گذاری در یک سهم می‌تواند دو نوع بازده، شامل سودهای نقدی دریافتی و عایدات سرمایه‌ای حاصل از افزایش قیمت سهم برای دارنده ایجاد کند. عایدات سرمایه‌گذار صندوق نیز در واقع از همین محل‌ها به‌دست می‌آید. به این ترتیب، عایدات و بازده حاصل از سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها را می‌توان در سه گروه اصلی به شرح زیر بررسی کرد.
  • سود نقدی هر سرمایه‌گذاری
  • عایدات سرمایه‌ای حاصل از دارایی‌های فروخته‌شده
  • عایدات سرمایه‌ای از محل دارایی‌های موجود
انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس

نکته

  • این صندوق‌ها با خرید سهام و اوراق مشارکت، سودی را تضمین نکرده اما با رونق بازار بورس عایدی فراتر از نرخ‌های رایج تضمینی نصیب سرمایه‌گذاران می‌کنند. این صندوق به افراد ریسک‌‌پذیر و خواهان سود بالاتر پیشنهاد می‌شود.
  • هر زمان که مشتریان مایل باشند می‌توانند واحدهای سرمایه‌گذاری خود را ابطال کرده و از صندوق خارج شوند و اصل پول خود را دریافت کنند.
  • شما با مراجعه به شعب منتخب می‌توانید نسبت‌به خرید واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری اقدام کنید. برای مشاهده فهرست اسامی شعب منتخب به سایت اینترنتی صندوق یکم سامان و صندوق سهامی کاردان مراجعه کنید.
خوب است بدانید
برای دریافت اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات گفته‌شده، با همکاران ما در مدیریت بانکداری اختصاصی و ویژه به شماره 26850488-021 (داخلی 2) یا مرکز 24ساعته سامان‌ارتباط به شماره 6422-021 تماس بگیرید.
همچنین بانکداران اختصاصی و ویژه شما، آماده پاسخگویی و راهنمایی‌تان هستند.