حواله‌های ارزی

ما بنابر تقاضای شما و براساس مقررات و بخشنامه‌های ارزی بانک مرکزی ج.ا.ا. بر عهده یکی از بانک‌های کارگزار داخل یا خارج کشور دستور پرداخت صادره می‌کنیم تا حواله درخواستی به ذی‌نفع پرداخت شود.
همچنین دستور پرداخت‌های صادره از طرف بانک‌های کارگزار خارجی و داخلی عهده بانک سامان را پس از دریافت پیام سوئیفتی طبق ضوابط و مقررات مربوطه در کمترین زمان ممکن به حساب شما واریز می‌کنیم.
وجه واریزی به حساب شما مشتریان عزیز در حد مقدورات بانک (براساس بخشنامه‌های جاری ارزی و وفق مقررات بانک مرکزی ج.ا.ا) قابلیت تبدیل به سایر نرخ‌ها و قیمت‌ها دارد و حسب درخواست صدور حواله به کارگزاران خارجی/داخلی امکان‌پذیر است.
همچنین در صورت تمایل، امکان تبدیل به ریال وجوه حواله‌های دریافتی، پس از هماهنگی با شرکت صرافی سامان به‌منظور اخذ نرخ‌های توافقی بازار وجود دارد.

ویژگی‌ حواله‌های صادره بانک سامان

 • حواله‌‌‌‌‌‌ ارزی نوعی دستور پرداخت است که بانک بنابر درخواست شما برای انتقال وجوه ارزی در داخل یا خارج از کشور صادر می‌کند. این انتقال در چارچوب قوانین ارزی داخلی و بین‌المللی، توسط بانک‌های کارگزار طرف همکاری با بانک سامان انجام می‌شود.
 • حواله‌‌‌‌‌‌های ارزی در بانک سامان ازطریق سیستم سوئیفت و در قالب یک پیام سوئیفتی صادر می‌‌‌‌‌‌شود. هر پیام سوئیفتی دارای نشانی بانک فرستنده‌‌‌‌‌‌ و گیرنده‌‌‌‌‌‌ پیام است که به‌‌‌‌‌‌واسطه‌‌‌‌‌‌ همین نشانی، پیام به‌طور خودکار توسط سیستم  سوئیفت از بانک مبدأ به بانک مقصد ارسال می‌‌‌‌‌‌شود.
 • صدور حواله ارزی، ازطریق بانک‌‎های کارگزار امکان‌پذیر است. کارگزاران همکار بانک و نوع ارز قابل‌حواله در دوره‌های مختلف براساس سیاست‌های بانک انتخاب می‌شوند.
 • درصورتی‌که حواله ارزی ازطریق کارگزاران بانک امکان‌پذیر نباشد، انتقال وجه حواله ارزی ازطریق شرکت صرافی سامان امکان‌پذیر است.

چگونه از حواله‌‌‌‌‌‌‌های ارزی بانک سامان استفاده کنیم؟

 • با در اختیار داشتن مدارک شناسایی لازم به یکی از شعبه‌های بانک سامان بیایید.
 • برای استفاده از این خدمت، داشتن یک حساب یا سپرده در بانک سامان ضروری است. اگر پیش‌‌‌‌‌‌از این مشتری ما نبوده‌اید، یک حساب یا سپرده با قابلیت واریز و برداشت در بانک سامان افتتاح ‌‌‌‌‌‌کنید.
 • فرم دستور صدور حواله‌‌‌‌‌‌ ارزی در اختیار شما قرار داده می‌شود. در این فرم اطلاعاتی شامل نام و کد سوئیفت بانک مقصد حواله، کد سوئیفت بانک موردنظر، مشخصات و اطلاعات دریافت‌کننده‌‌‌‌‌‌ حواله و کشور مقصد از شما درخواست می‌‌‌‌‌‌شود. آن را به‌‌‌‌‌‌درستی تکمیل و امضا ‌‌‌‌می‌کنید.
 • فرم تعهدنامه مبنی‌بر علی‌‌الحساب بودن کارمزد حواله را تکمیل و امضا ‌‌‌‌‌‌کنید. از آنجا‌ که نرخ کارمزد کارگزاران به‌ دلایل مختلف در زمان صدور حواله مشخص نیست، تکمیل این فرم لازم است.
 • در زمان صدور حواله، مبلغ برآوردی کارمزد از شما دریافت یا از حساب ریالی‌‌تان برداشت می‌‌شود. درصورت افزایش نرخ کارمزد، مابقی آن از حساب شما برداشت شده و اگر کمتر باشد، مابه‌التفاوت وجه آن به‌ حساب شما واریز می‌شود.
 • مدارک لازم برای درخواست حواله‌‌‌‌‌‌ ارزی را که از سوی بانک مرکزی ج.ا.ا اعلام می‌‌‌‌‌‌شود، ارائه دهید.
 • یکی از سپرده‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌ی ارزی یا ریالی خود در بانک سامان را برای برداشت وجه حواله معرفی کنید. کارمزد بانک و هزینه‌‌‌‌‌‌های مربوط شامل کارمزد علی‌‌‌‌‌‌الحساب کارگزار برای صدور حواله و هزینه‌‌‌‌‌‌ ارسال پیام سوئیفتی فقط از یک حساب یا سپرده ریالی قابل‌‌‌‌‌‌برداشت است.
 • ما درخواست شما مبنی‌بر دریافت خدمات صدور حواله ارزی را بررسی می‌‌‌‌‌‌کنیم، درصورت امکان این خدمات طبق مقررات به شما ارائه می‌‌‌‌‌‌شود. از این‌رو پذیرش درخواست شما، بانک را ملزم به ارائه این خدمت نمی‌کند.

بروات ارزی

یکی دیگر از ابزارهای پرداخت بین‌الملل، بروات اسنادی است که خریدار پس از حصول اطمینان از حمل کالا توسط فروشنده اقدام به پرداخت وجه می‌کند. بانک سامان حسب درخواست شما مشتریان امکان ثبت سفارش بروات اسنادی در چارچوب قوانین و مقررات ارزی جاری را دارد.

اعتبارات اسنادی

بانک سامان امکان گشایش اعتبار اسنادی به خارج از ایران را دارد. شما می‌توانید برای خرید کالا یا خدمات بین‌المللی ازطریق این بانک نسبت به گشایش اعتبار اسنادی به ارزهای رایج در دنیا و برخی ارزهای محلی اقدام کنید. روش اعتبار اسنادی یکی از مطمئن‌ترین روش‌های پرداخت بین‌المللی است که ریسک خریدار و فروشنده در این روش به حداقل می‌رسد. ما این امکان را در اختیار شما قرار خواهیم داد تا در اسرع وقت و با بیشترین کانال‌های کارگزاری خارجی به بهترین و امن‌ترین روش کالا و خدمات بین‌المللی خود را تأمین کنید. انواع اعتبارات اسنادی شامل اعتبار اسنادی دیداری، مدت‌دار، قابل‌انتقال و اتکایی در بانک سامان در چارچوب قوانین و مقررات ارزی جاری قابل گشایش است.